Solar Enerji Sistemleri

Güneş Enerjisi Nedir?

Güneşten aldığı ışınları elektrik enerjisine çeviren sistemdir. Bu sistem ile elektriğin olmadığı ve elektrik faturalarından tasarruf edilecek yerlere kurulur.

Temiz bir enerji türü olduğu için kalıntı bırakmaz ve çevre kirliliğine neden olmaz. Uzun ömürlüdürler ve kurulum maliyetlerini çok kısa sürede amorti ederler.

Günümüzde yerleşim yerlerinin elektrik enerjisinin karşılanması enerji maliyetlerini en aza indirmektedir.

Güneş Enerjisi Kullanım Alanları

  • Güneş enerjisi kullanım alanları, Fabrika, endüstriyel alanlar ve soğuk hava depolarının çatıları güneş enerjisi sistemleri kurulum alanları olarak işletmeler tarafından tercih edilmektedir.
  • Çatı üzeri GES projeleri OSB’ler, tarım, hayvancılık, depolama alanlarında, AVM, oteller, hastaneler, akaryakıt istasyonları gibi çok geniş bir kullanım alanına sahiptir.
  • Evlerin elektrik ihtiyacını karşılamada da çatı tipi güneş enerjisi santralleri tercih edilmektedir.
  • Elektrik olmayan veya elektrik enerjisinin ulaşamadığı yerleşim yerleri için kullanılmaktadır.
  • Tarımsal sulamada alanlarında da güneş enerjisi sistemleri kullanılır. Uygun maliyetli bir enerji alternatifi olması nedeni ile güneş enerjisi, sıcak su üretiminde de sık tercih edilen bir enerji türüdür.
  • Solar paneller kullanılarak elektrik üretip, seralarda sebze ve meyveleri ısıtmakta kullanılır. Bu nedenle kırsal kesimler ve tarım alanları da güneş enerjisi kullanım alanları olarak tercih edilmektedir.
  • Trafik lambaları, işaret lambaları ve sokak lambaları da güneş enerjisinin kullanım alanları arasında yer almaktadır. Bu sistem genelde akülü güneş enerjisi sistemleridir. Ve elektrikler kesildiği zaman akü devreye girerek trafikte karmaşaya engel olur.